Dilek Özdemir
1 year ago - 1 Dakika, 50 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Vakıflar Haftası Kutlanıyor

İnsanlardaki yardım duygusunu geliştirmek, dayanışmanın önemini anlatmak ve insanların gönül zenginliğine ulaşmasına yardımcı olmak amacı ile 1985 yılından beri 3–9 aralık tarihleri arasında “vakıf haftası” kutlanılmaktaydı fakat yeni yapılan düzenlemeler sonucunda mayıs ayının ikinci haftası yani 08-14 Mayıs Vakıflar Haftası olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Vakıflar Haftası Kutlanıyor


Vakıf Nedir?

1- Bir hizmetin gelecekte de yapılması için belli şartlarla ve resmi bir yolla ayrılarak bir topluluk veya bir kimse tarafından bırakılan mülk, para.

2- Bir topluluk veya bir kimse tarafından bırakılan mülk ve paranın idare edildiği yer.

3- Birçok kişi tarafından kurulan ve toplum yararına çalışmayı ilke edinen kuruluş.

Sosyal bir varlık olan insanlar sosyal dayanışmanın önemini, yardımlaşmayı, birbirine destek olmayı, acı ve mutlu günleri paylaşmayı, sevgi ve saygı tohumlarını atabilmeyi fertlerin arasındaki ilişkilerin iyi olmasına bağlıdır.

Kültürümüzün bir parçası olan vakfın tarihçesi çok eskilere dayanır. Günümüzde de büyük öneme sahip olan vakıflar; Osmanlı zamanında yaygınlaşmış, Cumhuriyetin kuruluşundan sonra da önemini etkinliğini aynı ölçüde sürdürmüştür.

5 Haziran 1935'te çıkan bir kanunla "Vakıflar Genel Müdürlüğü" kuruldu. Ülkemizdeki vakıfların hepsinin yönetimi, bu teşkilata verildi. Vakıflar; eğitime, öğretime, sağlık işlerine, yoksullara, düşkünlere, kimsesizlere yardım ve hizmet eden kuruluşlardır. Vakıflar her alanda olduğu gibi ülkemizin sosyal, ekonomik, kültürel ve yurt savunmasında da etkilidir. Bu hizmetin sürekliliğini sağlamak hepimizin görevi olmalıdır. Vakıflara maddi ve manevi yardım ederek gelirlerini çoğaltmak ve çalışmalarını desteklemek gerekmektedir.

Vakıfların toplumsal yaşamımızdaki hizmetlerini şöyle sıralayabiliriz:

- Dini hizmetler            - Nakdi yardımı     - Milli savunma hizmetleri     - İktisadi hizmetler

- Ulaştırma hizmeti     - Spor hizmetleri       - Sağlık hizmetleri          - Eğitim ve öğretim hizmetleri

- Aş evi hizmetleri     - Sosyal hizmetler    - Sanat ve kültür hizmetleri

Tarihin izlerinin yaşandığı  eserlere sahip çıkıp yaşamaları için destek olmalı,gelecek nesillere de bu eserlerle birlikte yenilerini bırakarak  onlara maneviyat ve paylaşım duyguları aşılanmalıdır.