Burak GÜRAN
3 years ago - 1 Dakika, 4 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Venezuela Altınlarını Türkiye’de İşletecek

Venezuela, İsviçre'nin uyguladığı uluslararası yaptırımlar nedeniyle çıkarttığı altınlarını rafinajı için Türkiye’ye yolladı.

Venezuela Altınlarını Türkiye’de İşletecek


Türkiye'nin son zamanlarda Venezuela ile birlikte attığı ekonomik adımlar olumlu yönde sonuçlanıyor. Venezuela Madencilik Bakanı Victor Cano, ülkedeki altınların rafine edilip işlenmesi ve paraya çevrilme sürecine kadar bütün uygulamaların Türkiye’de yapılması için anlaştıklarını bildirdi.

Türkiye ve Venezuela merkez bankaları arasında varılmış olan bu anlaşmanın yasa dışı bir durum olmadığını vurgulayan Cano, altının Venezuela’da çıkarılarak sertifikalandığını belirtti. Hem ithalatında hem de ihracatında uluslararası yönetmeliklere ve taşımacılık kurallarına uygun olarak hareket edildiğini aktardı.

Venezuela Altınlarını Türkiye’de İşletecek


Cano, Türkiye’de rafine edilen altının Venezuela’ya iadesinden sonra merkez bankasının varlık portföyüne eklendiğini belirterek konuyla ilgili açıklamayı muhalefet lideri Julio Borges’in hükümetin Türkiye’ye altın satarak azalan petrol üretiminin açığını kapamak istediği iddiası üzerine yaptığını söyledi.

Venezuela 316 ton ile dünyanın en büyük altın rezervine sahip ülkeler arasında. Cano, bu işlem için Türk şirketlerinin isimlerini ve rafine edilen altının miktarını açıklamadı. Fakat hükümetin bu yıl küçük çaplı madencilerden yaklaşık 9 ton altın satın aldığını dile getirdi.