Oğuzhan Er
3 years ago - 1 Dakika, 56 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Vladimir Putin 9. Azerbaycan-Rusya Bölgesel Forumu İçin Bakü’de

Azerbaycan ve Rusya arasındaki devlet ilişkileri, üst düzey seviyede devam ediyor. İki ülke arasındaki olumlu gelişmeler, ilerleyen dönemlerde de devam edeceğe benziyor. Taraflar içinden ilk açıklama Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından gerçekleşti.

Vladimir Putin 9. Azerbaycan-Rusya Bölgesel Forumu İçin Bakü’de


İlham Aliyev, "Düzenli olarak Vladimir Putin ile görüşüyoruz, yakın zamanda yahut en geç Eylül ayının ilk haftasında Rusya Federasyonu'na resmi bir ziyarette bulundum, oldukça hoş görüşmeler ardından, gündemde bulunan mevcut konular üzerinde fikir alış-verişinde bulunduk." dedi.

Rusya Başkanı’nın Azerbaycan’a ziyaretini olumlu görüşmelerin bir devamı niteliğinde algılanmasını isteyen Azerbaycan Cumhurbaşkanı, birçok anlaşma metninin de iki ülke arasında imzalandığını dile getirdi. Aliyev, "Rusya Federasyonu Başkanı Putin, son beş yılda dördüncü kez Azerbaycan'ı ziyarete geldi, bizler de sürekli Rusya’ya seyahat ediyoruz. Bu dostluğumuzun ve iki ülke arasında ilişkilerin oldukça iyimser bir şekilde devam ettiğinin göstergesidir." dedi.

Her geçen gün ekonomik sıkıntıların baş göstermesi, özellikle petrol ve doğal gaz gibi kaynakların öneminin daha da arttırmış olması, ülkeler için ekonomik plan adına da yeni bir yöntem kazandırmaya başladı. Bununla beraber yatırımlarda da artış görünmesi üzerine Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev:

"Elektrik endüstrisinde, sistemlerimiz iki ülke adına ortak hareket ediyor ve Eylül ayındaki ziyaret sırasında da yüksek voltajlı elektrik hattının ikincisinin yapımıyla ilgili konuları görüşmek, bunun üzerinde çalışmalar yapıp, enerji alışverişini güçlendirerek diğer ülkeler ile işbirliği ağının genişletilmesi gerektiğini" dile getirdi.

Azerbaycan toprak sahasının Kuzey ve Güney koridorlarının, projeler ışığında ilerlemesi ile Avrasya coğrafyası adına mühim bir ulaşım ağı haline geleceğinive iki ülke adına bu yakınlaşmanın ilerleyen zamanlarda da devam edeceğinin sinyalleri verdi. Azerbaycan'a gelen Rus vatandaş sayısı ve Azerbaycan’dan Rusya’ya artan uçak seferleri de bu görüşü destekler niteliktedir.

Rusya ve Azerbaycan'ın devlet düzeyinde Rusya-Azerbaycan forumunun çalışmalarına katılım göstermesi, bölgelerarası işbirliği adına da dünya kamuoyuna bir mesaj niteliği taşıması adına da oldukça önemlidir. Bu ilişkilerin kuvvetlenmesi ile birlikte, bölgedeki ekonomi gibi diğer sorunların da üstesinden gelineceğini işaret eden iki ülke liderleri, toplantı sonrası olumlu mesajlar vererek basın mensuplarına poz verdi. Toplantıdaki temaslar sonrası Putin, Rusya’ya gitmek üzere bölgeden ayrıldı.