Mamurjon Akhmatjonov
3 years ago - 1 Dakika, 23 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Ya Türkler Girecek Ya Da Koreliler

Taşkent Valisi Cihangir Ortikhocayev Türkiye'yi ziyaret ederek, iş dünyası için önemli çağrılarda bulundu.

Ya Türkler Girecek Ya Da Koreliler


Cihangir Ortikhocayev
başkanlığındaki resmi heyet, Türkiye ziyareti sırasında holdingleri gezerek yerli iş adamları ile bir araya geldi. Toplantılarda taraflar, yatırım ve ortaklaşa yürütülen faaliyetler ile ilgili konuları görüştüler.

Taşkent heyeti şuana kadar Alarko Holding, Ayhanlar Holding, Yıldırım Holding ve İhlas Holding ile görüşmeler gerçekleştirdi. 

Vali Ortikhocayev, ''Özbekistan'ın kapıları Türk kardeşlerimize her zaman açık demeye geldim. Özbekistan, Türk iş adamları için yol yapımı, iletişim, konut inşaatı, sağlık hizmetleri gibi sektörlerde yatırım yapılabilecek açık bir pazardır.'' şeklinde konuştu.

İki ülke arasındaki ilişkilerin iyi bir yönde geliştiğini belirten vali konuşmasında ''Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Taşkent ziyaretinde ben karşılamıştım. Cumhurbaşkanı başkanlığında Taşkent'e gelen 200 kişilik iş adamlarından oluşan heyetle görüşmeler gerçekleştirildi ve 15'ten fazla Türk şirketi otel, hastane, konut ve fabrikalar inşası başta olmak üzere birçok alanda faaliyete başlamış durumda. Türkiye ile ikili işbirliğimiz hızlı bir şekilde gelişiyor ve biz olduğundan daha iyi yerlere taşımayı planlamaktayız.'' ifadelerini kullandı.

Ayrıca, ''Türk iş adamlarına bugün Özbekistan'a gelmeleri gerektiğini söylemek istiyorum! Eğer bugün gelmezseniz, Koreliler geliyor. Türkiye'nin yerini Kore alıyor. Özbekistan'da iş yapmanın tam zamanı bugün. Tabii ki, iş alanında herkes için bir yer var, ama girişimcilerin ne demek istediğimi anladığını düşünüyorum. Taşkent Valisi olarak kapım her zaman Türk kardeşlerimize açıktır!" diyerek iş dünyası için çağırıda bulundu.