Harun Macit
1 year ago - 1 Dakika, 12 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Yabancı Öğrencilere Çalışma İzni Geliyor

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu'nun (UDEF) Uluslararası Öğrenciler Buluşması'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yabancı öğrencilere çalışma izni verilecek. Yabancı öğrenciler genel sağlık sigortasına dahil edilecek. 115 bin yabancı öğrenciye ikamet belgesi verilecek" dedi.

Yabancı Öğrencilere Çalışma İzni Geliyor


 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, UDEF 11'inci Uluslararası Öğrenci Buluşumaları'nın Final Programı'na katıldı. Dünyada en çok misafir öğrenci barındıran ilk 5 ülke arasına girmeyi hedeflediğini belirten diyen Erdoğan konuşmasında, “Misafir öğrencilerimiz belli dönemlerde ikamet belgelerini yenilemek mecburiyetindeler. İçişleri Bakanlığımıza bağlı göç idaresi tarafından verilen bu belge için kurum önünde çok ciddi yığılmalar yaşanıyordu. Şimdi 115 bin öğrencimiz tamamı ikamet belgelerini göç idaresine gitmeden kendi üniversitelerinden alabilecekler. Böylece hem işlemler daha çabuk olacak, hem de yığılmaya meydan verilmeyecek. Bir başka düzenleme de Genel Sağlık Sigortası konusunda. Türkiye dünyadaki en gelişmiş Genel Sağlık Sigortası ve sağlık hizmeti sistemine sahip ülkedir. Artık öğrencilerimiz eskisi gibi 3 ay beklemeden derhal Genel Sağlık Sigortası kapsamına dahil olabileceklerdir. Eskiden kalma sigorta prim borcu olan öğrencilerimizin de gecikme faizleri silindi. Sadece ana paraları ödeyerek bu yükten kurtulabilecekler" dedi.

Erdoğan ayrıca Türkiye Bursları adıyla kurumsallaşmış program vasıtasıyla Türkiye'ye gelen ve kendi hesabına okuyan 115 bin misafir öğrencinin bulunduğunu ve dünyanın neredeyse her ülkesinden öğrencinin Türkiye'ye okumaya geldiğini vurguladı.

Misafir öğrenci sayısının 350 bine çıkarılması hedefleniyor.

Kaynak: AA