Türkan Hüseynova
3 years ago - 40 Saniye
trazen
kk
ky
uz
ru
tk

Yapay Zekalı Robot Sophia Azerbaycan'a Gidiyor

Suudi Arabistan'dan vatandaşlık alan dünyanın en akıllı yapay zekaya sahip insana benzer robotu Sophia 27 Ekim'de Azerbaycan'a gelecek.

Yapay Zekalı Robot Sophia Azerbaycan


27-28 Ekim'de Keepface DMCC ve FA International Trade Events şirketinin iş birliği ile Bakü'de “Global Influencer Day” etkinliği gerçekleştirilecek. Aktivitede Google, Microsoft, Forbes ve Instagram gibi dünyaca ünlü şirketlerin top “influencer” yöneticileri de konuşma yapacaklar.

Etkinlikte akıllı robot "Sophia" da konuşma yapacak. Katılımcıların ona ne gibi sorular soracağı ve "Sophia"nın onlara nasıl cevap vereceği de merakla bekleniyor.

"Sophia"nın insanlarla göz teması kurması ve insanları tanıması için kameraları ve özel yazılım sistemi var. Yapay zekaya sahip robot-humanoid 2016'da "Hanson Robotix” şirketi tarafından oluşturulmuştur.

Davos Zirvesi'nde "Ukrayna Evi"ne davet edilen dünyanın en akıllı robotu Sophia'ya Ukrayna heyet üyelerinden biri "Ukrayna'da yolsuzluğu nasıl engelleyebiliriz?" sorusunu sormuş ve bu soru karşısında robotun işlemcisi donmuştu.