Sevde Kalafat
2 years ago - 1 Dakika, 23 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Türkiye'nin Yaşayan İnsan Hazinesi Yaşar Güç Kimdir?

Kavala ses türküye nefes olan Yaşar Güç, 2009 yılında UNESCO tarafından kültür mirası listesine “Yaşayan İnsan Hazinesi” olarak kabul edildi.

1968 yılında Tokat’ın Başçiftlik ilçesi Erikbelen köyünde dünyaya gelen Yaşar Güç, ilkokulu köyünde tamamladıktan sonra imkansızlıklar nedeniyle öğrenimine devam edemedi. Dönemin en iyi kaval ustalarından olan babası Hasan Hüseyin Güç’ün yanında çıraklık eğitimine başladı. 12 yaşında başladığı mesleğini Tokat’ın Niksar ilçesinde devam ettiriyor. 30 yıldır sanatının icrasına devam eden Yaşar Güç, iki oğlunu da bu alanda yetiştiriyor.


Türkiye


2009 yılında Kültür Bakanlığı Araştırma Genel Müdürlüğü tarafından kaval yapımı ve icrası dalında UNESCO’ya sunulan kaval ustası Güç, yapılan araştırmalar sonucu UNESCO tarafından kültür miras listesine “Yaşayan İnsan Hazinesi” olarak kabul edilmiştir. Aynı zamanda Turizm Bakanlığı “kaval, zurna, ney yapım sanatkarı” unvanına sahiptir. Horlatma Kaval-Dilli/Dilsiz türünü üreten ve icra eden usta, bu türün diğerlerine göre daha zor bir üfleme ve çalım özelliğine sahip olduğunu söylüyor. Her bölgede çalınmayan horlatma kavalı yöreye özgü bir çalgı olmasıyla dikkat çekiyor.

Dilli, dilsiz kaval; kısa, uzun kaval olarak adlandırdığı dört grup kavalın üretim ve icrasını gerçekleştiren usta, seslerine göre yaptığında bir takımda on iki tane kaval, dört grup yaptığında ise kırk sekiz tane kaval ortaya çıkarmış oluyor. Zurna ve ney çeşitleriyle birlikte, Tokat zurnası ve ahşap ney de üretiyor.

Niksar’da sanatını icra etmeye devam eden Yaşar Güç’ün yaşadığı sokağa “Kavalcı Sokak” adı verilmiştir.