Sevde Kalafat
3 years ago - 1 Dakika, 37 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Yedi Güzel Adamdan Biri: Cahit Zarifoğlu

Kimdir Bu Güzel Adam?

1 Temmuz 1940 yılında Ankara’da doğan Cahit Zarifoğlu’nun çocukluğu Kahramanmaraş’ta geçmiştir. Edebi hayatına lise yıllarında yazdığı şiir ve kompozisyonlarla başlamıştır. Öğrenciliği sırasında Diriliş Dergisinde çeşitli şiirleri yayımlanmıştır. Rasim Özdenören, Şair Erdem Bayazıt, Şair Alaaddin Özdenören gibi önemli isimlerle aynı sıraları paylaşmıştır.

Yedi Güzel Adamdan Biri: Cahit Zarifoğlu


Eğitim hayatında aksaklıklar yaşayan Zarifoğlu, yaşadığı dönemi “Vazgeçmediğim, değişmeyen, istikrarlı bir yönüm vardı, o da şairliğim ve yazarlığımdı” sözleriyle ifade etmiştir.

Zarifoğlu, Sezai Karakoç, Nuri Pakdil, Mehmet Akif İnan, Rasim Özdenören, Erdem Bayazıt ve Alaaddin Özdenören'i "Yedi Güzel Adam" şiirinde anlatmış ve bu grup artık Yedi Güzel Adam olarak anılır olmuştur.

Kurucularından biri olduğu Diriliş Dergisinde hikayeleri, senaryoları, günlükleri ve “Okuyuculara” adını verdiği sohbetleri yayımlanmıştır.

Mavera Dergisini çıkarttığı süreçte TRT Genel Müdürlüğünde mütercim sekreter olarak görev yapmıştır.

“Burası dünya! Ne çok kıymetlendirdik,

Oysa bir tarla idi; ekip biçip gidecektik.” diyen Zarifoğlu 7 Haziran 1987 yılında vefat etmiştir.

Ölümünün 31'inci Yılında Cahit Zarifoğlu TRT Radyosunda Anılacak

Türk edebiyatının önemli ismi yazar ve şair Cahit Zarifoğlu, ölümünün 31’inci yıl dönümünde uzun yıllar görev yaptığı TRT Radyosunda anılacak.

Yedi Güzel Adamdan Biri: Cahit Zarifoğlu


Zarifoğlu’nun bugüne kadar yayınlanmış radyo oyunları vefat yıl dönümü vesilesiyle yeniden hayat bulacak aynı zamanda “Yaşamak” isimli kitabının kayıtlarına vefat tarihi olan 7 Haziran’da başlanacak.

“İnsan da dahil eşyaya duyulan sevgi kelimeyledir. Onunla başlar, “birden sevdim” deriz, ya da “çok seviyor” deriz, bakın kelimesiz anlayamıyoruz bu sevgiyi. Ve bu sevgi, kelimeleri hangi tertip içinde kullanırsak kullanalım, yüksekliği kelimenin yüksekliği kadardır. Ve “ sevgi öldü”, “ artık sevmiyor” dediğimizde, sevgi kelimeyle çeker gider.” (Yaşamak)