Burak GÜRAN
3 years ago - 52 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Yeni Uygulama Sayesinde Bebeklerin Kimlikleri Eve Gönderilecek

Sağlık Bakanlığı tarafından devreye alınan sistem sayesinde doğum yapanların kimlik kartları ikamet ettiği eve gönderilecek.

Yeni Uygulama Sayesinde Bebeklerin Kimlikleri Eve Gönderilecek


Vatandaşların kendi sağlık kayıtlarına ulaşabildiği ve yönetebildiği e-Nabız sisteminden sonra Bakanlık tarafından geliştirilen e-Rapor sistemi de hayat buluyor. Bu sistem ile askerlik yoklama raporu, sürücü raporu, engelli raporu ve doğum raporuna kadar pek çok işlemler elektronik ortama geçiş yaptı.

Pilot çalışma Ankara’da yürütülüyor. Doğum yapılan hastaneden verilen doğum raporu aynı zamanda nüfus müdürlüklerinin ekranlarında görülüyor ve vatandan hiç bürokrasi yaşamadan doğum yaptıktan sonra evine dönüyor. Nüfus müdürlüğü kısa sürede kimliği onlara ulaştırıyor.

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Şuayip Birinci yaptığı açıklamada, sistem içerisinde e-Doğum, e-Yoklama, e-Sürücü, e-Engelli, e-Sporcu ve e-Asker raporlarının bulunacağını belirtti.

Birinci, herhangi bir kurumdan ya da kuruluştan alınan bütün raporları kapsayacağını belirtti. Elektronik ortamda alınan raporlar haricinde vatandaş ayrı bir rapor almak zorunda kalmayacağını ifade etti.