Harun Macit
3 years ago - 1 Dakika, 7 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Yeni Zelanda'da İki Camiye Silahlı Saldırı: 49 Kişi Yaşamını Yitirdi

Yeni Zelanda’nın Christchurch kasabasında iki camiye silahlı saldırı düzenlendi. Saldırılarda 49 kişini hayatını kaybetti, 48 kişi ise yaralandı. Saldırgan saldırı anını sosyal medyadan canlı olarak yayınladı. Saldırıyla ilişkisi olan 4 kişi gözaltına alındı. 

Yeni Zelanda


Cuma Namazına Gidenlere Ateş Açıldı

Yeni Zelanda'nın Christchurch kasabasında bulunan Al Noor Camisi ve Linwood'daki camiye silahlı kişilerce saldırı gerçekleştirildi. Saldırıda cuma namazı için camide bulunan 49 kişi yaşamını yitirirken 39 kişi de yaralandı. Tedaviye alınan yaralılar arasında çocuklar olduğu da belirtiliyor.

Yeni Zelanda polisi yaptığı açıklamada 3'ü erkek biri kadın toplam 4 kişinin gözaltına alındığını bildirdi. Gözaltına alınan kişilerin daha önce güvenlik ve istihbarat listelerinde bulunmadığı belirtildi. Avustralya Başbakanı Morrison, polis tarafından gözaltına alınan kişilerden birinin Avustralya vatandaşı olduğunu açıkladı.

Yeni Zelanda


Yeni Zelanda polisi yaptığı açıklamada:

"Aktif bir tetikçi ile Christchurch'te ciddi ve gelişen bir durum yaşanıyor. Polis durumu yönetme konusunda tüm kabiliyetiyle yanıt veriyor, ancak risk ortamı hala son derecede yüksek. Polis, ChristChurch'te oturanların sokaklardan uzaklaşmalarını ve bir sonraki duyuruya kadar içeride durmalarını tavsiye ediyor. Christchurch okulları bir sonraki duyuruya kadar kilitlenecek. Kamuoyuna iş birlikleri için teşekkür ederiz, bölge sakinlerini bilgilendirmek için daha fazla güncelleme sağlayacağız."

Yaşanan saldırıların ardından Yeni Zelanda polisi, ülkede bulunan tüm camilere kapılarını kapatması uyarısında bulundu.