Burak GÜRAN
2 years ago - 48 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Yerli Baz İstasyonu “ULAK” İlk Teslimatını Yaptı

Aselsan tarafından geliştirilen yerli baz istasyonu ULAK’ın ilk teslimatları gerçekleştirildi. Milli baz istasyonu hem en ucra köşelere haberleşme hizmeti götürecek, hem de bilgi güvenliğinde önemli yer tutacak.

Yerli Baz İstasyonu “ULAK” İlk Teslimatını Yaptı


Projenin ilk aşamasının teslimatları haziran ayına kadar sürecek ve yılın ilk yarısında 489 baz istasyonunun teslimatları yapılcak.

İkinci aşamada ise 500'ün üzerinde ULAK kullanımı planlanıyor. Bu kapsamda 326 baz istasyonu için sipariş alındı. İkinci teslimatların mayıs ayından itibaren başlaması ve yıl sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor.

Türkiye’yi haberleşme teknolojilerinde önde gelen ülkeler arasına sokan yerli ve millî baz istasyonu ULAK, 4’üncü nesil teknolojiye sahip ilk istasyon, hem yazılımsal hem de donanımsal olarak yerli imkanlarla üretilmesi sayesinde ülke kaynakları verimli kullanılarak, güvenlik ön planda olacak ve bilgiler korunacak, Türkiye’nin haberleşmede dışa bağımlılığı azalacak.

ULAK, Millî Ağ Teknolojileri ve 5G Çekirdek Şebeke projeleri kapsamında elde edilen tecrübe ve birikimlerden istifade ederek, Ar-Ge çalışmaları ile önemli bir konuma geleceği açıklandı.