Burak GÜRAN
3 years ago - 1 Dakika, 5 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

YÖK Öğrenci Affının Detaylarını Açıkladı

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) yasalaşan öğrenci affıyla ilgili şartlar açıklandı. Öğrencilik hayatı sonlanan yaklaşık 680 bin kişi, getirilen af kapsamında üniversiteye yeniden başlama fırsatı yakalayacak.

YÖK Öğrenci Affının Detaylarını Açıkladı

YÖK’ten yapılan yazılı bildiriye göre, terörle bağlantısı olanlar dışında herkes aftan faydalanabilecek. Aftan yararlanmak isteyen öğrencilerin askerlik görevi, mücbir sebepler ve sağlık problemleri dışında hangi okulda öğrenim görmüşler ise ilişkisini kestiği okula müracaat etmeleri gerekmektedir. Son Tarih 18 Eylül 2018 mesai saati bitimine kadar.

Eğitim süresi ile alakalı sonradan değişiklik yapılan programlardan ilişkisi kesilen öğrenciler, mevcut müfredata uygun intibakları yapılarak eğitime deva edebilecekler. Lisans programından ön lisans programı diploması alarak mezun olan öğrenciler de ayrıldıkları lisans programına kayıt başvurusu yapabilecekler.

Askerlik Bittikten Sonra Başvuru İmkanı

Aftan faydalanabilmek için şartları uygun olan ancak başvuru zamanı süresince askerlik vazifesinde olanlar terhis oldukları günden itibaren iki ay içinde başvurmaları durumunda bu haktan yararlanabilecek.

Yaşadığı İlde Başvuru İmkanı

İlişkisini kestiği üniversite ile aynı şehirde olmayan öğrenciler bunu belgeledikleri takdirde, üniversiteye giriş yılındaki puanlar temel alınarak ikamet ettiği yerde okumak istediği üniversitenin taban puanını sağlamaları halinde ve YÖK senatolarının da onay vermesi durumunda oturdukları şehirdeki üniversitelerin eşdeğer diploma programlarına yatay geçiş talebinde bulunabilirler.