Dr. Atasağun
2 years ago - 59 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Van Kedileri Koruma Altında Tutuluyor

Van Kedisi dünya üzerinde melezleşmeyen, saflığını koruyabilen nadir canlıların başında gelir. 

Van kedileri bulunduğu ortama kolay uyum sağlarlar. Türkiye'de neredeyse 6 ay kar yerden kalkmayan Doğu Anadolu'da soğuktan etkilenmemek için kürkünü kabartan Van kedileri, yazın sıcağına adapte olmak için de bu tüylerini dökerler.

Van Kedileri Koruma Altında Tutuluyor


Van kedisinin özellikleri

Van kedisinin tüyleri iki renklidir. bu iki renklilik genellikle kulak çevresinde ve kuruğunda bulunur. bu özellik karakteristiktir. Beyaz kürkü ve uzun kuyruğu vardır. Göz renklerine göre 3 gruba ayrılırlar; iki gözü de mavi olanlar, iki gözü de kehribar renkte olanlar, tek-göz diskromatisi olanlar(tek gözü mavi iken diğer gözü kehribar renkli olması).

Diğer kedi türlerine kıyasla daha iri yapılıdırlar. Erkekleri 3600gr, dişileri ise 2900 gr ağırlığındadır.

Suyu çok seven bu kediler kolaylıkla yüzebilmektedir. Kendi isteğiyle suda yüzmeyi ve suyla oynamayı seven tek kedi türü olma özelliği, onu diğer kedilerden farklı kılar. 

Van Kedileri Koruma Altında Tutuluyor


Van Kedileri, neslinin tükenmemesi için Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi bünyesinde kurulan kedi evlerinde koruma altında tutulmaktadır. Van kedilerinin yüzmeyi sevmeleri sebebiyle bu kedi evinin içine yüzme havuzu yapılıyor. Böylelikle kediler zevk aldıkları yüzme eylemini koruma altındayken de istedikleri zaman gerçekleştirebilecek.